17 Nisan 2016 Pazar

Okudum: Kurgan 1-2 ( H. Ş. Boztaş)Adı: Kurgan 1 Sarayın Yıkılışı - Kurgan 2 Gözyaşı Dağları
Yazar: H. Ş. Boztaş
Fiyat: İkisini 10 tl ye almıştım, indirimdeydi.

Seri olduklarını sanarak ikisini de aldım, ama değillermiş. İki kitabın da konusu çok farklı. Arada bazı ortak ögeler çıkıyor, mavi ağaç gibi. Ama yine de aralarında olay olarak bir bağ yok.
İlk kitapta çok sert geçişler var. Pat diye bitip, bambaşka yerlerden başlayan hikayeler. Çook sonraları birleşiyor ama bağ kurmakta zorlandım. Arada çok ayrıntılar var, sıkıcı ve uykumu getirdi. Yine de zorla 2 haftada bitirdim.

İkinci kitap kendi içinde daha sürükleyici. Masal tadında, şaşırtıcı pek çok şey var. En azından daldan dala atlamıyor. O yüzden ilkine göre daha bir sevdim. Ama genel olarak yordu beni bu kitaplar. Zevk alamadım okurken, sıkıldım.

İlk kitabın konusu karışık da olsa özetliyim: Günümüzde birkaç zengin arkadaşla başlıyor. İçlerinden en olgunu en mantıklısı, durduk yerde intihar ediyor. Başka bir dünyada açılıyor gözleri. Meğerse onu bizim dünyamıza bir görev için göndermişler, ama o yerine getirmemiş ve intihar etmek suçmuş. Cezasını çekmesi için kendi özel dünyalarında bir yaratıkla başbaşa bırakıyorlar. Sonra bu kişi bir şekilde kurutuluyor cezasından. Pek çok kişinin de kaderini değiştirecek şeyler yapıyor. Prensi prenses vs. Arada değişik büyücüler çıkıyor, buna yardım ediyorlar.

İkinci kitapta, bir kralın, sıradan insan gibi bir köye yerleşip çocuk sahibi olmasıyla başlıyor. Garip canlıları öldürmek için arada gidiyor, meğerse saraya gidiyormuş krallığı yönetmeye. Vakti gelince köyü terkediyor. Öldü diye de haber yollatıyor. Sonra çocuğunu bi şekilde yanına aldırıyor. Onu yetiştirme yöntemleri falan baya enteresan, oralar sürükleyici işte. Sonra savaş çıkıyor komşu ülkelerle. Yine büyücü/bilge kişiler var, Eski bir mezardan/kurgandan bir kuşu diriltip o dünyaya dehşet salıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder