6 Mayıs 2016 Cuma

Okudum: 5. Dalga - Sonsuz Deniz - Son Yıldız (Rick Yancey)Orj Adı: The 5th Wave - The Infinite Sea
Adı: 5. Dalga - Sonsuz Deniz
Yazar: Rick Yancey
Fiyat: İkisi de 17-18 tl civarıydı.

Seri kitaplarmış. Hızlı okudum, sürükleyici, merak ettiriyor. Anlatım tarzı çok akıcı değil ama konu ilginç. Acaba ne olacak derken hop bitiveriyor. Sanırım 3. kitap da gelecek, öyle anladım. Ama ortalıkta yok. Yabancı birkaç sitede gördüğüm kadarıyla adı The Last Star. Onu da okumadan bu hikaye hakkında karara varmak zor.

Konusu aslında karışık biraz. Sürekli boyut değiştiriyor, şaşırtıyor. Başta sıkıcı bir uzaylı istilası gibi geliyor. Ama ilerledikçe öyle olmadığı görülüyor. İnsan bedenine yüklenmiş uzaylı yaşam formları.. Ergenlikte uyanıp harekete geçecekleri vakti bekliyorlar. Değişik gizli güçleri var. Sürekli birilerini öldürüyorlar. Kitapta sürekli Öteki-Uzaylı-İnsan muhabbeti geçiyor. Kimin ne olduğu bir süre sonra çok belirsizleşiyor. Herkes elindeki silahı birbirine tutuyor yani. Güven sıfır. Casey'nin de onlardan biri olduğunu düşünüyordum ama açıklanmadı henüz..
Olay birkaç kişinin ağzından anlatılıyor. Bölüm değiştikçe kişiler değişiyor. Kaos gene aynı ama kişiler ve yaşadıkları farklı. Arada yolları kesişiyor. Karakterlerin çoğunluğu genç ve çocuk. Arada ergen aşkları da var yani. Ama en çok Evan Walker'ı sevdim. Çok bağlı, canım, yerim seni. Sakın ölme emi..
Devamını da sırf Evan için okurum. Yoksa işin uzaylı boyutu da erimek üzere. Olayı 3-5 kod satırına bağlayıp, 'aslında bizi programlar yönetiyor, uzaylı falan hikaye bunlar, hep biz uydurduk' lafına bağlayacaklar, çok kırılıcam..
Filmi de çekiliyormuş. Nolur o ergen triplerini atın senaryodan. İzlerken güldürmez onlar, söylemedi demeyin.Adı: Son Yıldız
Orj. Adı: The Last Star
Fiyat: 19.5 tl

Son kitabı almam birkaç ay sürdü. Tabi araya zaman girince konuyu biraz unuttum. Bu arada filmini de izledim (izlemez olaydım, o nasıl bir Evan tipidir).

Bu kitapta da olaylar gene son hızda ilerliyor. Bir Cassie'nin ağzından, bir Zombie (Ben Patrick)'nin ağzından, bir de diğer birkaç kişinin ağzından anlatılıyor. Son kaldıkları evden parça parça ayrılıyorlar. Bir grup mağaralara gidiyor, orada Hileci'yi (Marika) bulacaklar. Tabi mağaranın Susturucusunu da öldürmeleri gerek. Bir yandan Evan'ı asıl merkeze götürüyorlar. Orada hafızasını silip ona Cassie'yi öldürtecekler. Meğerse Evan'ın programlamasındaki kusur, Sevgiymiş. Bunu bilmiyormuş o uzaylılar.
Cassie'nin rolü de dünyayı o büyük yeşil uzay gemisinden kurtarmak.Kurtarıyor da.. Ama kendi canıyla. Bunu söylemek istemezdim ama Cassie ölüyor ve maalesef diğerleri yaşamaya devam ediyor.. Merak ettiğim için okudum, pek de sevmedim. Fazla kaos var ve fazla küfürlü konuşma. Keşke o lafları sadece 'lanet olsun' diye çevirselermiş. Daha az örselenirdik :)

2 yorum:

  1. Öncelikle merhaba! Filmini izlemedim ama başrolündeki kızı severim :D başka filmlerinden. Ayrıca çok güzel bir sistem olmuş serinin kitaplarının aynı yazıda olması :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Devam kitaplarını ayrı yazamıyorum, yetim gibi kalıyorlar ayrı olunca, benim gözümde :)

      Sil