7 Ekim 2016 Cuma

Okudum: Kitap Hırsızı (Markus Zusak)Adı: Kitap Hırsızı
Orj. Adı: The Book Thief
Yazar: Markus Zusak

Kitabın konusu pek net değil aslında. Bir kız var, Alman. Ama annesi bunu bir aileye gönderiyor bakmaları için. Yolda kardeşi ölüyor. Kız daha 8 yaşlarında. Gittiği aile biraz yaşlı. Kadın aksi, adam ise tam tersi. Eve gelirken yolda bir kitap çalıyor, ilk hırsızlığı bu. Almanya'da Nazi dönemi ve zor şartlar. Gittiği ailenin de geçim durumu sıkıntılı. Kız bu yüzden yarı aç yarı tok yaşıyor. Baba boyacı, arada akordeon çalıyor. Anne ise evlere çamaşır yıkayıp ütüleyen biri. Üç kuruşa yaşamaya çalışıyorlar.
Kız mahalledeki çocuklarla kaynaşıyor, onlarla maç yapıyor, arada hırsızlık yapıp yiyecek çalıyor. Valinin evine çamaşıra gittiğinde kütüphaneyle tanışıyor ve orada işler bozulduğunda kütüphaneye camdan girip defalarca kitap çalıyor. Şehir bombalanırken girdikleri sığınak da komşulara kitap okuyor, milleti sakinleştiriyor.
Bi ara evlerinde bir yahudiyi saklıyorlar. Adam çok hasta oluyor, zor iyileşiyor, kız ona da kitap okuyor, bir çeşit bağ kuruyor onunla. Mahallede iyi anlaştığı çocuk ve yaşadığı ailesi hatta tüm komşular bir bomba saldırısında ölüyor. Sadece bu kız hayatta kalıyor. Sonrasında bir terzi yanında falan çalışırken sanırım o yahudi adam buluyor bunu. Ama kiminle evlendiğini tam anlayamadım.

Konusu herhalde bir yaşam hikayesinden kesitler falan. Arada değişiklik olsun diye 'ölüm' ün ağzından anlatılan bölümler de var. Ölenlerin ruhunu alırken yorulduğunu bile söylüyor :)
Tarzımın dışında bir kitap ama yine de bitirene kadar okudum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder