7 Mayıs 2018 Pazartesi

Okudum: Guguk Kuşu (Robert Galbraith)Adı: Guguk Kuşu
Yazar: Robert Galbraith
Orj. Adı: The Cuckoo's Calling
Sayfa: 543
Fiyat: 20 tl

Kitabı ilk çıktığı zamandan beri görüyorum, kapağı-rengi çok hoşuma gidiyordu ama ne zaman arkasını okusam sıkıcı geliyordu. Bir yerlerde bu kitap hakkında güzel yorumlara denk geldim ve okumaya karar verdim. Gerçekten pişman olmadım. Karakterler hemen sarıyor, sanki uzun zamandır tv de izlenen diziler gibi. Akışı da öyle, bölümler çok uzun değil ve sürükleyici. Sadece sayfa sayısı çok fazla, daha az olabilirmiş, karakterlerin geçmişlerine de değindiği bölümler var mesela. Gerçi kitap bütünüyle güzel..

Cormoran Strike eski bir asker ve şu sıralarda dedektiflik yapıyor. Ama işler iyi gitmiyor zira çok borcu var ve olaylı kız arkadaşı dedektifi terk ediyor. Haliyle evsiz kalıyor ve ofisinde yaşamaya başlıyor. Terk edildiği gün, ofisine geçici bir sekreter gönderiyorlar. Londra'nın Geçici Çözümler Birimi'ne bildirmeyi unuttuğu için kendine kızsa da sekreteri o gün ona çok yardım ediyor ve bir hafta dayanmayı seçiyor.
Sekreter, bayan ama  adı Robin. Çok yetenekli biri ve dedektiflik işlerini seviyor. Zaten o yüzden Bay Strike'a katlanabiliyor. O sıralarda dedektife zengin bir avukat geliyor, bir olayı çözmesi için. Avukatın kız kardeşi ünlü bir mankenmiş ve 3 ay önce evinin balkonundan düşerek ölmüş. Olaya intihar deyip kapatmışlar ama abi bunun cinayet olduğunu düşünüyor ve olayları çözmesi için bizim dedektife geliyor. Yüklü de para teklif ediyor. Dedektif çok zor durumda olduğu için hem parayı hem işi alıyor ve macera o zaman başlıyor.
Ölen kızı tanıyan herkesle mümkün olduğunca görüşmeye çalışıyor ama ünlüler camiasında neredeyse hiç sağlam tahta olmadığı için görüşmeler hem zor hem de karmaşık oluyor. Aslında kitaptaki tek aklı selim kişi Robin diyebilirim :)
Kendimce gereksiz bulduğum ayrıntılar bile dedektifimiz için çok önemli ve hepsini birbirine bağlamakta büyük ustalık gösteriyor. Olayı mucizevi bir şekilde çözüyor ve katile çok şaşırıyoruz.

Aslında katilin kim olduğunu, kitabı benden önce okuyan arkadaşım ağzından kaçırmıştı ama okurken o olduğuna hiç inanmadım. Adam iyi numara yapıyormuş. Bu arada guguk kuşu ismi ilk kez 200. sayfadan sonra anılıyor ve ölen kızın takma adı olduğunu öğreniyoruz.

Polisiye-macera sevenlere iyi gelecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Pek çok polisiyedeki gibi burada her yer kan içinde değil ve uçuk öldürme seansları yok. O yönden huzurla okudum diyebilirim.

3 yorum:

  1. hımm tamam okurum bunuuu, polisiye bayılırıım :)

    YanıtlaSil
  2. Konu ülkemizde yaşanmış bir manken-zengin ünlü olayını hatırlattı bana..Katil de çok tanıdıktı zaten.

    YanıtlaSil