27 Şubat 2018 Salı

Okudum: Kurtlar İmparatorluğu (Jean-Christophe Grange)Adı: Okudum: Kurtlar İmparatorluğu
Yazar: Okudum: Jean-Christophe Grange
Orj. Adı: L'Empire des Loups
Sayfa: 405

Kütüphaneden alıp okudum. Kitap çok eski, 2003' te basılmış. Hatta filmi de varmış ama izlemeyi düşünmüyorum, okumak yeterince beynimi sarstı, izlemeye hiç gelemem. Gerilim-psikolojik-polisiye karışımı bir kitap olmuş. Aslında beğendim ama beni çok yordu. Merak ettiğim için sürekli okudum, dinlenmeye pek fırsatım olmadı, belki ara verseydim daha iyi olurdu.
Kalın bir kitap değil ama sayfalar zar kadar ince, böyle olunca içinde olayı da karmaşası da bol olmuş haliyle.

Fransız bir kadınla başlıyor her şey. Kadın hafıza kayıpları yüzünden özel bir tedaviye sokuluyor. Değişik kimyasal ilaçlar veriliyor ama işe yaramıyor. Hafıza kayıpları sıklaşıyor, en iyi tanıdığı insanların bile yüzleri yabancı gelmeye başlıyor. Kadın çok kapalı bir çevrede yaşıyor, kocası-öylesine çalıştığı bir çikolata evi-haftalık akşam yemekleri ve hastane. Bir süre sonra kadının düşünceleri değişmeye başlıyor. Gizlice başka bir psikiyatra gidiyor, sonrasında kafayı tümden bozup bir estetik cerrahına gidiyor. Kocasının yüzünü değiştirdiğini, kendine oyun oynadıklarını düşünürken, asıl ameliyat izlerini kendi yüzünde ve kafasına görüyor. İş şizofreniye bağlanacak sandım ama kadın bir yüz röntgeniyle kemik yapısındaki değişikliği de öğreniyor. Yani aslında Anna Heymes, yakın zamanda yüzünü tamamen değiştiren bir operasyon geçirmiş bir kadın olduğunu anlıyor. Sonrasında kim olduğunu araştırmak için evden kaçıyor.
Bu sıralarda Fransa'ın Türk mahallesinde 3 kadın cinayeti yaşanıyor. Çok rahatsız edici cinayetler. Bir polis konuyu araştırırken eski bir polisten yardım alıyor. Olay hayat ağacı kadar dallanıp budaklanırken konudan kopmadığıma şaşıyorum. İpuçlarını tek tek araştırırken işin ucu Anna Heymes'e kadar ulaşıyor. Meğerse bu kadın Türk'müş. Zamanında başına ne geldiyse yüzünü değiştirtmiş ve yanlışlıkla Fransa polisinin eline düşmüş ve tehlikeli bir deneye maruz kalmış. Hafıza değişimi/zihin koşullandırma vs.
Bundan sonra daha heyecanlı ve karışık şeyler oluyor. Okuma gerek :)

2 yorum:

  1. Yazarın Siyah Kan kitabını okumuştum, uzun süre etkisinden çıkamamıştım. Gerçekten ürkütücüydü. Bu kitabı ya uzun süre önce okudum ya da filmini izledim. Konu fazlasıyla tanıdık ama okudum mu, izledim mi emin olamıyorum. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. beyin yoruyor ama sevdiriyor da :) aralara hafif kitaplar koyup, okumaya devam edeceğim ben de :)

      Sil